Zastosowanie zaworów iglicowych w konstrukcjach agregatów ciśnieniowych
Wszystkie urządzenia hydrauliczne muszą być wyposażone w zawory, które pozwolą na ustalanie parametrów przepływu używanej cieczy, a także dadzą możliwość wstrzymywania jej przepływu. Odpowiednia armatura tego rodzaju musi się znaleźć także w agregatach ciśnieniowych. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest montaż zaworów iglicowych. Przekonajmy się, na czym polega ich specyfika oraz zobaczmy, jak działają i gdzie się je wykorzystuje.
Jak funkcjonują zawory iglicowe?
Zawory iglicowe pozwalają na sterowanie natężeniem przepływu cieczy oraz na jego otwieranie lub wstrzymywanie. Ich budowa jest nieco zbliżona do klasycznych zaworów grzybkowych. Regulowanie parametrów następuje przez obroty umieszczonego wewnątrz dławicy trzpienia połączonego z pokrętłem. Rotacja powoduje podniesienie lub opuszczenie iglicy, która otwiera lub zamyka światło otworów, którymi w obrębie zaworu przepływa ciecz. Dolna część iglicy ma zwykle postać precyzyjnie wykonanego stożka. Ze względu na przeznaczenie zaworów iglicowych często stosuje się w nich niezwykle efektywne uszczelnienia np. teflonowe czy zrobione z kauczuku akrylonitrylo-butadienowego, a konstrukcje testuje pod wysokimi ciśnieniami. Zwykle wykonuje się je z mosiądzu lub stali nierdzewnej bądź kwasoodpornej z uwagi na częsty kontakt z bardzo agresywnymi chemikaliami.
Gdzie korzysta się z zaworów iglicowych?
Zawory iglicowe są na ogół przeznaczone do montażu w precyzyjnej aparaturze pomiarowej. Ze względu na swoje działanie i konstrukcję mogą z dużą dokładnością regulować przepływ. Używa się ich przy obsłudze manometrów i przetworników oraz innego osprzętu przeznaczonego do sprawdzana ciśnienia i parametrów przepływu. Są też stosowane w systemach dozujących, a z uwagi na swoją charakterystykę mogą być z powodzeniem używane w instalacjach automatycznych. Trafiają do agregatów ciśnieniowych, a także stają się częścią instalacji dedykowanych dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego, farmaceutycznego, chłodnictwa, energetyki oraz rozmaitych zastosowań z zakresu inżynierii procesowej.