Zastosowanie pomp nurnikowych w przemyśle petrochemicznym
Pompy nurnikowe to urządzenia wysokociśnieniowe, o bardzo mocnej i trwałej konstrukcji. Charakteryzują się między innymi stabilnymi parametrami pracy oraz niezawodnością. Z łatwością transportują ciecze, zarówno w sposób ciągły, jak i okresowy, nawet w ciężkich warunkach. Więcej o nich znajdziesz w naszym wpisie.
Jak działają pompy nurnikowe?
Pompy nurnikowe należą do grupy pomp wyporowych i dzielą się na:
- pompy nurnikowe jednostronnego działania,
- pompy nurnikowe dwustronnego działania.
Ogólna zasada działania pomp wyporowych jest dość prosta. Tłok, znajdujący się w cylindrze, porusza się w kierunku wału korbowego ruchem postępowo-zwrotnym. W ten sposób powiększa on objętość komory zaworowej i obniża jej ciśnienie. W efekcie następuje otwarcie zaworu ssawnego, a do komory napływa woda z rurociągu ssawnego. Tłok się cofa i przepycha wodę do rurociągu tłocznego. Zawór ssawny i tłoczny otwierają się naprzemiennie. W pompach nurnikowych jednostronnego działania najważniejszy jest natomiast nurnik, którego ruch posuwisto-zwrotny powoduje zwiększanie lub zmniejszanie się przestrzeni roboczej. Gdy nurnik się cofa, wytwarza podciśnienie unoszące dolny zawór i zasysające ciecz do przestrzeni roboczej. Gdy nurnik porusza się do przodu, zamyka się dolny zawór i otwiera górny, przepompowując ciecz na wyższy poziom. Z kolei w pompie nurnikowej podwójnego działania pompowanie cieczy zachodzi przy obustronnych ruchach nurnika, dlatego idealnie nadają się one do cieczy silnie zanieczyszczonych, z którymi mamy do czynienia w przemyśle petrochemicznym.
Jakie są zalety pomp nurnikowych?
Pompy nurnikowe SPECK charakteryzują się stała wydajnością i wysoką sprawnością.
Jakie jest zastosowanie pomp nurnikowych w przemyśle petrochemicznym
Ze względu na swoją konstrukcję oraz zalety, pompy nurnikowe znajdują zastosowanie w przemyśle petrochemicznym. Mogą bowiem pompować zarówno lekkie, jak i ciężkie węglowodory, w tym naftę, benzynę oraz różnego rodzaju oleje. Ciecze te są agresywne, dlatego pompy nurnikowe skonstruowane są w taki sposób, aby zapobiegały korozji i skutkom działania szkodliwych czynników chemicznych. Uwzględniają one także wysokie ciśnienie i temperaturę transportowanych cieczy.