Zastosowanie agregatów pompowych w pracach tynkarskich
W różnych procesach przemysłowych korzysta się z urządzeń, które zostały stworzone w oparciu o takie same zjawiska fizyczne. Choć często specyfika ich działania jest zupełnie inna i wymaga zastosowania odmiennego oprzyrządowania oraz rozwiązań konstrukcyjnych, to główna zasada działania pozostaje w nich ta sama. Z taką sytuacją mamy do czynienia choćby przy sprzęcie pozwalającym na wymuszenie przepływu cieczy oraz wykorzystanie jej ciśnienia. Dobrym przykładem odległej analogii tego typu będą agregaty wysokociśnieniowe oraz agregaty tynkarskie. W jednym i drugim przypadku sercem urządzenia okaże się odpowiednia pompa, lecz na tym podobieństwa się kończą.
Jak są zbudowane agregaty tynkarskie?
Agregat tynkarski to urządzenie, które służy do szybkiego i sprawnego nakładania półpłynnej masy na powierzchnię ścian i sufitów. Jest ono wyposażone w kosz zsypowy, do którego wprowadza się sproszkowany materiał oraz pompę, która zasysa wodę niezbędną do stworzenia potrzebnej mieszanki. W specjalnej komorze poruszane silnikiem elektrycznym mieszadło łączy komponenty, a powstała masa trafia do pompy ślimakowej, która kieruje ją do przewodów tłocznych i następnie do pistoletu natryskowego. W celu zwiększenia przepływu agregat może też być wyposażony w sprężarkę, co okaże się nieodzowne, gdy odległość między urządzeniem a miejscem układania tynku jest większa. Na podobnej zasadzie pracują hydrodynamiczne agregaty służące do malowania, które jak maszyny tynkarskie są powszechnie używane przy pracach wykończeniowych.
Co daje korzystanie z agregatów tynkarskich?
Największą zaletą używania agregatów tynkarskich jest możliwość znacznego podniesienia wydajności, a przez to skrócenie czasu potrzebnego na wykonania zadania i co za tym idzie, uzyskanie sporej redukcji kosztów.