Jak zakuwać węże ciśnieniowe?
Węże techniczne, zwane również wężami ciśnieniowymi, stanowią istotne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjny rurociąg nie mógłby zostać poprowadzony. Ich głównym wyróżnikiem jest elastyczność, która pozwala na dokonanie przyłączy w miejscach, gdzie klasyczna, sztywna rura, nie mogłaby zostać umiejscowiona. Dodatkowo węże techniczne są odporne na przepływ mediów pod dużym ciśnieniem, stąd nazwa, a także zmniejszają drgania na całej instalacji, dzięki czemu ta, nie pracuje tak intensywnie, jak to ma miejsce w przypadku klasycznego rurociągu
Węże ciśnieniowe są także o wiele łatwiejsze w montażu do podgrzewaczy wody czy agregatów pompowych firmy Krupiński. Węże techniczne należą do grup tłoczonych, gdzie materiał przepływa pod ciśnieniem, lub ssawno-tłoczonych, gdzie materiał przepływa w wyniku wytworzonego podciśnienia. Węże ciśnieniowe są nazywane także przemysłowymi, ponieważ ze względu na swoją dużą wytrzymałość, są odporne na wiele czynników oraz znoszą trudne warunki pracy. Zastosowanie odpowiednich materiałów, jak tworzywa sztuczne i tkaniny, sprawia, że są wydajne jednakowo przy podwyższonej temperaturze oraz przy pracy z substancjami chemicznymi. Nadają się więc do transportowania cieczy, gazów, materiałów stałych, chemikaliów, ale także do transportu żywności. Każdy rodzaj węża, zależnie od przeznaczenia, charakteryzują inne cechy materiału, jedne są lżejsze, inne z kolei bardziej wytrzymałe, a kolejne tak wytworzone, aby nie wpływały na smak transportowanej nimi żywności. Węże ciśnieniowe znajdziemy tak w wielkich zakładach produkcyjnych, jak i pojazdach mechanicznych, oraz małych urządzeniach elektrycznych.
Zakuwanie węża
Same w sobie węże ciśnieniowe nie spełniają jeszcze swojej funkcji. Aby tak było, muszą być wyposażone w odpowiednie końcówki, pozwalające na dokonywanie odpowiednich łączeń z urządzeniami, z którymi mają współdziałać. Przyłączenie właściwej końcówki określa się jako zakuwanie węży, czyli wykonanie trwałego połączenia węża z odpowiednią końcówką. Może to być element gwintowany, albo pozbawiony gwintu, wszystko zależy od urządzenia, do którego chcemy podpiąć wąż. Wąż, przy tym procesie, nie jest zgrzewany, ani klejony. Do łączenia dochodzi przy pomocy zaciśnięcia oprawki węża, czyli odpowiedniej tulei, na końcówce i wężu. Czynność ta jest bardzo prosta. Na przygotowany wcześniej wąż nakłada się tuleję, do której wsuwa się właściwą, interesującą nas końcówkę. Następnie tak przygotowany wąż umieszcza się w odpowiedniej prasie przeznaczonej do tego celu, zwanej potoczne zakuwarką. Kolejno dostosowuje się rozmiar zakucia, pod konkretny wąż, a następnie przechodzi się do zakuwania, czyli dociśnięcia, zaprasowania tulei, z całością. Czynność ta nie jest specjalnie skomplikowana, jednak wymaga staranności. Dzięki mnogości różnych rozwiązań na rynku możliwe jest zakupienie ręcznych, mniejszych zaciskarek, które nadają się do użytku domowego.