Jak sprawdzić szczelność rurociągów przy pomocy agregatu pompowego?
Systemy rurociągów mogą sprawnie działać tylko wtedy, gdy są całkowicie szczelne. Wpływa to nie tylko na wydajność przepływu substancji, ale również bezpieczeństwo. Do sprawdzania szczelności rurociągów wykorzystuje się nowoczesne agregaty pompowe.
Urządzenia tego typu stosuje się do kontroli rurociągów w obiektach przemysłowych, ale również mieszkaniach i budynkach użyteczności publicznej. Są to przede wszystkim instalacje wodne, centralnego ogrzewania, sprężonego powietrza lub olejowe. Oferowane przez naszą firmę agregaty do prób ciśnieniowych są przystosowane do kontroli w procedurze ręcznego sterowania parametrami próby.
Aby sprawdzić szczelność rurociągu, należy podłączyć agregat do niego oraz do źródła medium, którym najczęściej jest woda. Po podłączeniu następuje inicjacja właściwej procedury próby ciśnieniowej. Specjalna pompa, w którą jest wyposażony agregat, tłoczy wodę aż do uzyskania ciśnienia, które zostało wcześniej ustalone i odczytane z manometru. W momencie, gdy ciśnienie medium osiągnie odpowiedni poziom, należy odciąć badany rurociąg przy pomocy zaworu i wyłączyć cały agregat.
Jak są skonstruowane agregaty do prób ciśnieniowych?
W agregatach pompowych bardzo ważna jest precyzja wykonania w połączeniu z wysoką wydajnością i niezawodnością. Najważniejszym elementem tego typu maszyn jest pompa nurnikowa, której zadaniem jest tłoczenie medium do badanego obiektu. Pompy agregatów, dostępnych w naszej firmie, napędzane są przez sprzęgło elastyczne, które z kolei zasila bardzo wydajny silnik elektryczny. Inne, ważne elementy agregatów do prób ciśnieniowych to:
- elektryczny układ sterujący do uruchamiania i wyłączania maszyny,
- manometr, który na bieżąco pokazuje ciśnienie pracy,
- zawór nadmiarowy, który chroni przed nadmiernym, niebezpiecznym wzrostem
- ciśnienia,
- zawory kulowe i iglicowe do prób przy sterowaniu ręcznym,
- zbiornik wyrównawczy, który zapewnia stabilne ciśnienie podczas ssania.
Cały osprzęt jest zamontowany na stalowym, ocynkowanym stelażu, który zapewnia odporność mechaniczną i trwałość konstrukcji. Wiele modeli posiada również kółka, dzięki którym transport agregatu staje się szybki i sprawny.