Agregaty ciśnieniowe w budownictwie. Przykłady zastosowań
Agregaty to zespół różnych, połączonych ze sobą na stałe maszyn. Ich kumulacja w jednej obudowie i złączenie wspólnym panelem sterującym prowadzi do powstania nowego urządzenia roboczego. Zróżnicowane parametry agregatów oraz konstrukcji, na których są osadzone, pozwalają na otrzymanie dokładnie takiego rozwiania, jakie jest potrzebne w konkretnym przypadku. Jakie zastosowania znajdują agregaty ciśnieniowe?
Budowa i zasada działania agregatów ciśnieniowych
Głównym zadaniem agregatów ciśnieniowych jest generowanie przepływu wody, cieczy lub gazu. Ich budowa różni się w zależności od konkretnego modelu, ale część ich elementów jest wspólna. Agregaty ciśnieniowe dostępne są w wersji stacjonarnej oraz mobilnej, umieszczonej na poręcznym wózku. Nowoczesne modele wyposażone są w pompy wyporowe i manometr, którego zadanie polega na wskazywaniu ciśnienia pracy. Istotnym elementem jest także zawór nadmiarowy, który ma ograniczyć pompę przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. W agregatach ciśnieniowych ważna jest możliwość manewrowania strumieniem w odpowiednim kierunku i pod odpowiednim kątem, stąd na ich wyposażeniu są wymienne dysze i łamane lance.
Wykorzystanie sprzętu w budownictwie
Agregaty ciśnieniowe wykorzystywane są w przedsiębiorstwach działających w różnych branżach gospodarki. W budownictwie można je wykorzystać do malowania hydrodynamicznego – agregat tłoczy i spręża farbę bez użycia powietrza. Farba jest aplikowana przez niewielki otwór dyszy, pod wysokim ciśnieniem ponad 200 bar i rozpylana w strumień o określonej szerokości i wysokości. Agregaty tynkarskie przeznaczone są do mechanicznego nakładania tynków w sposób ciągły, dzięki czemu zlecenia realizowane są szybko i dokładnie. Zaawansowana budowa agregatu sprawia, że za pomocą węża tynk trafia bezpośrednio na ścianę. Po zakończeniu robót budowlanych warto skorzystać z agregatu czyszczącego, który ułatwia szybkie i sprawne zakończenie prac.